Autori: Štěpán Štarha, Ján Kapec
Národná rada SR schválila dňa 19.06.2024 novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorá s účinnosťou od 01.08.2024 prináša viaceré významné zmeny v doterajšom fungovaní verejných nákupov na Slovensku. Nový zákon má podľa vyjadrenia samotného ministerstva, ktoré novelu pripravilo, výrazne urýchliť proces verejného obstarávania a odbúrať mnohé komplikácie identifikované z obstarávacej praxe. Na jednej strane sa javí, že navrhované zmeny pomôžu zrýchliť verejné obstarávanie a zároveň prinášajú viaceré praxou žiadané úpravy, na druhej strane je otázne, akú nás to bude stáť cenu, a to najmä v oblasti zabezpečenia hospodárskej súťaže a transparentnosti prijímaných rozhodnutí.
Novelou sa navyšuje finančný limit zákaziek, ktoré nespadajú pod zákon o verejnom obstarávaní (tzv. zákazky malého rozsahu) z 10 000 Eur na 50 000 Eur. V súlade s úpravami finančných limitov sa zároveň rušia zákazky s nízkou hodnotou a zostávajú už len nadlimitné a podlimitné zákazky. Novela taktiež zavádza výnimku v prípade podlimitných zákaziek na dodanie potravín, ktorých odberateľom je zariadenie školského stravovania, účelové zariadenie vysokej školy, ktoré poskytuje stravovanie a potravín určených na stravovanie v rámci poskytovanej sociálnej služby, ktorú zadáva vyšší územný celok, obec alebo poskytovateľ sociálnej služby.
1 V závislosti od druhu verejného obstarávateľa
2V závislosti od druhu verejného obstarávateľa
Novelou sa ruší inštitút prvého revízneho postupu, tzv. žiadosti o nápravu a ostáva zachovaná možnosť podať námietky na Úrad pre verejné obstarávanie („ÚVO“). Zároveň sa novelou vypustila možnosť podania námietky pri zadávaní podlimitnej zákazky na uskutočnenie stavebných prác, ak je predpokladaná hodnota zákazky rovná alebo nižšia ako 1 500 000 Eur (doteraz to bolo 800 000 Eur).
Medzi významné zmeny sa zaraďuje aj zmena výšky pokút, ktoré ÚVO uloží verejnému obstarávateľovi za porušenie zákona, ktoré budú s účinnosťou novely v rozpätí 0,1 až 5 % zo zmluvnej ceny (doteraz bola pokuta 5% zmluvnej ceny), čím sa má podľa predkladateľa zákona umožniť zohľadniť špecifiká každého prípadu a zabezpečiť, aby sankcia zodpovedala aj závažnosti porušenia.
Medzi ďalšie zmeny zavádzané novelou patrí: