Duálna distribúcia: Výmena informácií

12. 04. 2022

O čo ide?

Duálna distribúcia je distribučným systémom, v ktorom dodávateľ predáva tovar alebo služby tak samostatne, ako aj prostredníctvom nezávislých distribútorov. V takomto systéme dodávateľ svojim distribútorom priamo konkuruje (typicky na maloobchodnom trhu). Ako príklad môžeme uviesť situáciu, v ktorej výrobca značkového oblečenia prevádzkuje vlastné butiky a zároveň dodáva tovar iným maloobchodným predajcom, ktorí ho taktiež predávajú koncovým zákazníkom.

Duálna distribúcia nie je žiadnou novinkou. Stretávame sa s ňou už od roku 2010, keď výrobcovia začali hromadne otvárať vlastné „podnikové“ predajne. Cieľom takéhoto kroku pritom nie je len to, aby zákazníci mali širší výber. Výrobcovia totiž podnikové predajne často využívajú na to, aby nezávislým maloobchodným predajcom ukázali, ako by predaj nimi vyrábaného tovaru mal ideálne vyzerať – snažia sa ísť príkladom. Duálna distribúcia navyše zažíva boom, a to v súvislosti s raketovým rozvojom internetového predaja.

Európska komisia kvôli stále častejšiemu využívaniu duálnej distribúcie zvažuje, či doterajšia právna úprava ešte zodpovedá potrebám trhu a aké má nedostatky. Tento diel DLC Countdown sa venuje téme výmeny informácií v rámci duálnej distribúcie.

Ako je to v súčasnosti?

Aby distribučný vzťah dobre fungoval, musí medzi dodávateľom a distribútorom dochádzať k zdieľaniu veľkého množstva informácií. Pokiaľ sa na dodávateľsko-odberateľský vzťah uplatní nariadenie o skupinových výnimkách („VBER“), je takáto výmena informácií skupinovo vyňatá zo zákazu protisúťažných dohôd. Súťažné právo ju teda bez ďalšieho dovoľuje.

Podľa čl. 2 ods. 4 VBER sa skupinová výnimka nevzťahuje na vertikálne dohody uzatvárané medzi konkurentmi. Výnimkou sú niektoré dohody v kontexte duálnej distribúcie. Konkrétne sa skupinová výnimka použije na nerecipročné vertikálne dohody, pokiaľ dodávateľ pôsobí ako výrobca a zároveň ako distribútor, zatiaľ čo odberateľ je iba distribútorom, ktorý dodávateľovi nekonkuruje na predchádzajúcej úrovni trhu.

S výmenou informácií v rámci systému duálnej distribúcie je teraz spojená veľká právna neistota. VBER ani sprievodné Usmernenia k vertikálnym obmedzeniam sa totiž problematikou zdieľania informácií vôbec nezaoberajú. Ak je výmena informácií súčasťou vertikálnej dohody, spadá do bezpečného prístavu skupinovej výnimky. Pokiaľ sa však týka aj nadväzujúcej úrovne trhu, na ktorej si dodávateľ a odberateľ konkurujú, potom sa na ňu VBER v tomto rozsahu neuplatňuje. Takúto výmenu informácií je potrebné hodnotiť podľa pravidiel upravujúcich výmenu informácií medzi konkurentmi obsiahnutých v Usmerneniach o dohodách o horizontálnej spolupráci, ktoré sú však v tomto ohľade výrazne prísnejšie.

Čo nastane po 1. júni 2022?

Podľa pôvodného návrhu nového VBER sa na výmenu informácií v rámci duálnej distribúcie nemala skupinová výnimka uplatniť, pokiaľ by celkový trhový podiel strán na maloobchodnej úrovni dotknutého trhu prevyšoval hranicu 10 %. Výmena informácií medzi dodávateľom a odberateľom sa potom v takom prípade mala posudzovať podľa Usmernení o dohodách o horizontálnej spolupráci.

Tento návrh však nezískal podporu účastníkov verejnej konzultácie. Komisia preto následne vydala návrh novej kapitoly Usmernení k vertikálnym obmedzeniam (ktoré môžete nájsť aj na internetových stránkach DLC), ktorý sa výmenou informácií v rámci duálnej distribúcie detailne zaoberá. Tento upravený návrh už od kritéria trhového podielu upúšťa. Namiesto toho stanovuje, že skupinová výnimka sa v týchto prípadoch bude vzťahovať na akúkoľvek výmenu informácií medzi zmluvnými stranami, ktorá je nevyhnutná na zlepšenie výroby alebo distribúcie zmluvného tovaru alebo služieb.

Okrem toho nový návrh obsahuje príklady informácií, ktorých výmena bude aj v kontexte duálnej distribúcie povolená. Pôjde najmä o:

  • technické informácie o zmluvnom tovare alebo službách;
  • informácie o dodávkach zmluvného tovaru alebo služieb vrátane informácií o výrobe, skladových a iných zásobách, objemoch predaja alebo množstve vráteného tovaru;
  • agregované informácie o maloobchodných nákupoch zmluvného tovaru alebo služieb zo strany koncových zákazníkov, ich preferenciách alebo o spätnej väzbe;
  • informácie o veľkoobchodných cenách účtovaných dodávateľom voči distribútorovi;
  • informácie o dodávateľom odporúčaných alebo maximálnych cenách zmluvného tovaru alebo služieb pre ďalší predaj a pri splnení určitých podmienok aj informácie o cenách, za ktoré distribútor príslušný tovar alebo služby predáva;
  • marketingové informácie o zmluvnom tovare alebo službách vrátane informácií o novo zavádzaných produktoch, ktoré budú distribuované v rámci daného dodávateľsko-odberateľského vzťahu, a pri splnení určitých podmienok aj informácie o súvisiacich reklamných kampaniach;
  • informácie týkajúce sa výkonnosti strán vrátane agregovaných informácií o predajnom a marketingovom úsilí ostatných distribútorov alebo celkových objemoch predajov zmluvného tovaru v porovnaní s konkurenčnými výrobkami.

Skupinová výnimka sa však neuplatní na výmenu nasledujúcich informácií:

  • informácie o budúcich cenách, za ktoré bude dodávateľ alebo odberateľ zmluvný tovar skutočne predávať na nadväzujúcej úrovni trhu, ibaže by takáto výmena informácií bola nevyhnutná napr. na usporiadanie krátkodobej zľavovej kampane;
  • údaje o predajoch konkrétnym zákazníkom vrátane detailných informácií o tržbách alebo identifikačných údajoch, ibaže by takáto výmena informácií bola nevyhnutná napr. za účelom poskytovania záručných alebo iných popredajných služieb;
  • informácie o tovare, ktorý distribútor predáva pod vlastnou privátnou značkou, s výnimkou situácií, keď mu tieto produkty dodáva výrobca značkového tovaru.

Ako sa to prejaví v praxi?

Na výmenu informácií sa v kontexte duálnej distribúcie bude skupinová výnimka vzťahovať iba vtedy, ak zdieľané informácie budú spadať do niektorej z „povolených“ kategórií uvedených v Usmerneniach k vertikálnym obmedzeniam, resp. ak bude potrebná na zlepšenie výroby alebo distribúcie zmluvného tovaru alebo služieb. Ďalším nutným predpokladom potom samozrejme je aj splnenie všeobecných podmienok použiteľnosti VBER vo vzťahu k danej dohode.

Ak sa skupinová výnimka na výmenu informácií neuplatní, bude potrebné ju posúdiť z pohľadu zákazu protisúťažných dohôd medzi konkurentmi obsiahnutom v čl. 101 ZFEÚ podľa Usmernení o dohodách o horizontálnej spolupráci. Neznamená to však, že by sa skupinová výnimka nemohla vzťahovať na ostatné aspekty daného dodávateľsko-odberateľského vzťahu.

Zmluvné strany môžu minimalizovať riziko, že ich vzájomná výmena informácií bude posúdená ako zakázaná horizontálna dohoda. Môžu napr. medzi sebou zdieľať iba agregované alebo historické informácie. Rovnako môžu prijať rôzne opatrenia, aby obchodne citlivé informácie distribútora boli sprístupnené iba tým pracovníkom dodávateľa, ktorí nie sú zapojení do činnosti na nadväzujúcom (konkurenčnom) trhu, ale iba do veľkoobchodných dodávok.

Ako zmeny hodnotíme?

Dodatočná úprava návrhu VBER o výmene informácií v kontexte duálnej distribúcie je dobrou správou. DLC chápe obavy Európskej komisie, že duálna distribúcia môže viesť k tzv. falošným pozitivitám, teda k výmene informácií medzi konkurentmi, na ktorú by sa aj napriek jej pravdepodobným negatívnym účinkom uplatnila skupinová výnimka. Zavedenie dodatočnej, navyše veľmi nízkej prahovej hodnoty trhového podielu však nie je niečo, čím by takáto obava mala byť riešená.

Prínosom je aj novo zavedený test na posúdenie výmeny informácií, podľa ktorého bude kľúčovým hodnotiacim parametrom skutočnosť, či je výmena informácií na fungovanie systému duálnej distribúcie nevyhnutná. Právnu istotu dotknutých podnikateľov tiež zvyšuje fakt, že nové Usmernenia k vertikálnym obmedzeniam budú obsahovať ilustratívne príklady toho, aké informácie je možné v rámci duálnej distribúcie zdieľať a aké už nie.

Žiaľ, Komisia však doteraz neuverejnila upravené znenie čl. 2 ods. 5 návrhu VBER, ktorým by sa pravidlá zdieľania informácií v systéme duálnej distribúcie mali uzákoniť. Návrh Usmernení k vertikálnym obmedzeniam navyše obsahuje iba príklady informácií, ktorých výmena môže (ale nemusí) byť v rámci duálnej distribúcie nevyhnutná. Nad rámec toho však podnikateľom neposkytuje žiadne usmernenia, ktorými by sa mohli pri svojej činnosti riadiť.

K nežiaducim dôsledkom môže viesť aj široká definícia pojmu „poskytovateľ online sprostredkovateľských služieb“ obsiahnutá vo VBER. Skupinová výnimka sa totiž kvôli tomu nemusí uplatniť na vertikálne dohody, v rámci ktorých dodávateľ sprístupní distribútorovi na jeho vlastnú žiadosť (napr. z dôvodu jeho nedostatočných finančných prostriedkov na prevádzkovanie vlastného e-shopu) svoju obchodnú platformu.

DISTRIBUTION LAW CENTER

Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.

Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu  (robert.neruda@havelpartners.cz) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.cz). Budeme vám radi k dispozícii.

NOVÁ PRÁVNA ÚPRAVA OBSIAHNUTÁ VO VBER BY MALA NADOBUDNÚŤ PLATNOSŤ 1. JÚNA 2022

Chcete sa dozvedieť viac? Zostaňte s nami…

Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.

Právne špecializácie

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross