Duálna distribúcia: rozšírenie výnimky na veľkoobchodných predajcov a importérov

29. 03. 2022

O ČO IDE?

Duálna distribúcia je distribučným systémom, v ktorom dodávateľ predáva tovar alebo služby samostatne a súčasne prostredníctvom nezávislých distribútorov. V takomto systéme dodávateľ svojim distribútorom priamo konkuruje. Ako príklad si môžeme uviesť situáciu, v ktorej výrobca značkového oblečenia prevádzkuje vlastné butiky a zároveň dodáva svoj tovar ostatným maloobchodným predajcom, ktorí ho tiež predávajú koncovým zákazníkom.

Duálna distribúcia nie je žiadnou novinkou. Stretávame sa s ňou už od roku 2010, kedy výrobcovia začali hromadne otvárať vlastné „podnikové“ predajne. Cieľom takéhoto kroku pritom nie je len to, aby zákazníci mali širší výber. Výrobcovia totiž podnikové predajne často využívajú k tomu, aby nezávislým maloobchodným predajcom ukázali, ako by predaj nimi vyrábaného tovaru mal ideálne vyzerať – snažia sa ísť príkladom. Duálna distribúcia naviac zažíva boom, a to v súvislosti s raketovým rozvojom internetového predaja.

Európska komisia kvôli častejšiemu využívaniu duálnej distribúcie začala premýšľať o tom, či súčasná právna úprava ešte zodpovedá potrebám trhu a aké má nedostatky. V tomto vydaní DLC Countdown sa venujeme otázke, či sa skupinová výnimka v kontexte duálnej distribúcie uplatní taktiež na veľkoobchodných predajcov a importérov. DLC Countdown č. 16 bude zameraný na už skôr zvažované zavedenie prahovej hodnoty trhových podielov strán dohody, ktorej prekročenie malo viesť k nepoužiteľnosti skupinovej výnimky. Miniseriál o duálnej distribúcii bude zakončený DLC Countdown č. 17 a DLC Countdown č. 18, ktoré sa budú týkať zmien ohľadne výmeny informácií medzi výrobcom a jeho distribútormi (a konkurentmi).

AKO JE TO V SÚČASNOSTI?

Súčasné nariadenie o skupinových výnimkách („VBER“) sa vzťahuje na vertikálne dohody, teda na dohody uzavreté medzi podnikmi pôsobiacimi na rôznych úrovniach výrobného alebo distribučného reťazca. Preto podľa čl. 2 ods. 4 VBER nemožno skupinovú výnimku uplatniť na dohody uzatvárané medzi navzájom si konkurujúcimi podnikmi (teda konkurentmi).

Z tohto pravidla však existuje výnimka, ktorá súvisí práve s duálnou distribúciou. Platí totiž, že skupinová výnimka sa vzťahuje na situácie, v ktorých: „… konkurujúce podniky uzavrú nerecipročnú vertikálnu dohodu a:

  1. dodávateľ je výrobcom a distribútorom tovarov, zatiaľ čo kupujúci je distribútorom a nie je konkurujúcim podnikom na úrovni výroby; alebo
  2. dodávateľ je poskytovateľom služieb na viacerých úrovniach obchodu, zatiaľ čo kupujúci poskytuje svoj tovar a služby na úrovni maloobchodu a nie je konkurujúcim podnikom na úrovni obchodu, na ktorej zmluvné služby kupuje.“

Táto výnimka sa však podľa súčasnej právnej úpravy neuplatní na všetky formy duálnej distribúcie. Z citovaného ustanovenia totiž vyplýva, že skupinová výnimka sa použije len na situácie, v ktorých je dodávateľ zároveň výrobcom a distribútorom tovaru. Z dosahu tohto ustanovenia sú teda vylúčení importéri a veľkoobchodní predajcovia, ktorí zmluvný tovar sami nevyrábajú a ktorí svojim nezávislým distribútorom konkurujú na nadväzujúcej úrovni trhu.

Opísané pravidlá vo svojom dôsledku znevýhodňujú malých výrobcov, pre ktorých môže byť finančne náročné okrem výroby tovaru zaisťovať vlastnými silami aj jeho distribúciu. Preto častejšie využívajú (aby znížili svoje riziká) nezávislých importérov a veľkoobchodných predajcov. To v praxi vedie k rozdielnemu zaobchádzaniu s rovnakými vertikálnymi dohodami. VBER sa tak v rámci jednej distribučnej siete uplatní len na niektoré dodávateľsko-odberateľské vzťahy, hoci zmluvné podmienky inak budú úplne rovnaké.

Ukážme si to na praktickom príklade. Slovenská automobilka sa rozhodne, že svoje výrobky bude vyvážať na rakúsky a nemecký trh. V Rakúsku si za tým účelom založí dcérsku spoločnosť (importér A), ktorá tam bude ňou vyrábané automobily dovážať. Pre zaistenie exportu do Nemecka sa potom rozhodne využívať nezávislého dovozcu (importér B). Obaja títo importéri (A a B) využívajú na nimi obsluhovanom území systém selektívnej distribúcie. Okrem toho títo importéri pôsobia aj na maloobchodnej úrovni trhu, keďže sami obsluhujú významných flotilových zákazníkov a prevádzkujú vlastné dealerstvá. Skupinová výnimka sa však uplatní len na vzťahy v rámci distribučnej siete importéra A, keďže sa jedná o dcérsku spoločnosť patriacu do rovnakej podnikateľskej skupiny ako sám výrobca (ide o jeden podnik). Naopak v rámci distribučnej siete importéra B (nezávislého dovozcu) sa VBER nepoužije. Ak by sa však importér B zdržal priameho predaja (čo by paradoxne viedlo k zníženiu ponuky pre konečných zákazníkov, a teda k zníženiu úrovne hospodárskej súťaže), jeho prevádzkovaný systém selektívnej distribúcie by už do rozsahu pôsobnosti skupinovej výnimky spadal.

ČO NASTANE PO 1. JÚNI 2022?

Aby vyššie uvedené nelogickosti boli napravené, bude čl. 2 ods. 4 VBER zmenený tak, že sa skupinová výnimka bude po novom vzťahovať aj na nerecipročné vertikálne dohody uzatvárané medzi konkurentmi, ak dodávateľ prevádzkujúci vlastnú distribučnú sieť bude výrobcom, veľkoobchodným predajcom alebo importérom a ak mu jeho nezávislí distribútori nebudú konkurovať na niektorej z predchádzajúcich úrovní trhu. Výnimka z pravidla, že sa skupinová výnimka nepoužije na dohody medzi konkurentmi, teda bude rozšírená aj na veľkoobchodných predajcov a importérov.

AKO SA TO PREJAVÍ V PRAXI?

Pretože odberatelia nemôžu pôsobiť na výrobnej ani veľkoobchodnej úrovni trhu a rovnako nemôžu fungovať ako importéri, strany si môžu konkurovať len na maloobchodnej úrovni predaja. Preto výrobca pôsobiaci zároveň ako importér alebo veľkoobchodný predajca, ktorý v určitej krajine využíva na niektorej z týchto úrovní nezávislého partnera, nebude mať z výhod vyplývajúcich z VBER ani naďalej akýkoľvek prospech. Na druhej strane, dohody uzavreté medzi nezávislým importérom, resp. veľkoobchodným predajcom a jeho nezávislými distribútormi, ktorým na maloobchodnej úrovni konkuruje, pod VBER po novom spadať budú.

AKO ZMENY HODNOTÍME?

Európska komisia vypočula mnohé volania z trhu, aby sa výnimka súvisiaca s duálnu distribúciou zakotvená v čl. 2 ods. 4 písm. a) VBER rozšírila aj na importérov a veľkoobchodných predajcov (resp. na ich nadväzujúce dohody s nezávislými distribútormi). Ide o vítanú zmenu, ktorá do značnej miery znižuje mieru nerovného zaobchádzania s podobnými druhmi dohôd. Komisia však stále neponúka komplexné riešenie. Niektoré vertikálne dohody v kontexte duálnej distribúcie totiž ani naďalej nebudú môcť ťažiť z výhod plynúcich zo skupinovej výnimky.

DISTRIBUTION LAW CENTER

Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.

Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu  (robert.neruda@havelpartners.sk) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.sk). Budeme vám radi k dispozícii.

NOVÁ PRÁVNA ÚPRAVA OBSIAHNUTÁ VO VBER BY MALA NADOBUDNÚŤ PLATNOSŤ 1. JÚNA 2022

Chcete sa dozvedieť viac? Zostaňte s nami…

Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.

Právne špecializácie

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross