Autori: Ondřej Majer, Juraj Dubovský, Lenka Ostró
Súčasná ekonomická situácia na trhu prináša mnoho úskalí pre viacero podnikateľov, ktorí často musia siahať na dno svojich finančných zásob, aby nepriaznivé obdobie prečkali. Aké sú riešenia na predídenie úpadku a čo v prípade, ak úpadok už nastal? Kedy a ako pristúpiť k riešeniu hroziaceho úpadku a aké sankcie hrozia za porušenie povinností? Kedy vyhľadať poradcu a kedy už podať návrh na konkurz?
Odpovede na uvedené otázky, a nie len tieto, priniesla novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii spolu s novým zákonom o riešení hroziaceho úpadku ešte v lete tohto roka. Novelou síce došlo k rozšíreniu prípadov, kedy platí povinnosť podať návrh na konkurz, na druhú stranu nová právna úprava poskytla podnikateľom dlhší čas a možnosť pristúpiť k preventívnemu riešeniu finančnej krízy v ich podniku, a to najmä v spolupráci s kvalifikovaným poradcom. Ako majú postupovať podnikatelia ak sa im pri podnikaní veľmi nedarí, Vám prinášame nižšie v krátkom prehľade.
Nová právna úprava priniesla okrem iného zmenu v definícii úpadku a hroziaceho úpadku. Dlžník je v úpadku, ak je platobne neschopný alebo predlžený. Právnická osoba je platobne neschopná, ak nie je schopná plniť 90 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi, a predlžená, ak má viac ako jedného veriteľa a hodnota jej záväzkov (splatných aj nesplatných, okrem podriadených záväzkov) presahuje hodnotu jej majetku. Došlo teda k predlžení pôvodnej doby 30 dní na 90 dní.
Novo definovaný je aj predpoklad, kedy je spoločnosť platobne schopná, a to, ak so zreteľom na všetky okolnosti možno odôvodnene predpokladať, že v správe majetku alebo v prevádzkovaní podniku je možné pokračovať a rozdiel medzi výškou jej splatných peňažných záväzkov a peňažného majetku, tzv. „medzera krytia“, je menej ako desatina výšky jej splatných peňažných záväzkov, alebo v dobe nie dlhšej ako 60 dní medzera krytia pod takúto hranicu klesne.
Zároveň sa zaviedla definícia hroziaceho úpadku. Dlžníkovi hrozí úpadok, najmä ak mu hrozí platobná neschopnosť, t.j. ak s prihliadnutím na všetky okolnosti možno dôvodne predpokladať, že v priebehu 12 kalendárnych mesiacov nastane jeho platobná neschopnosť.
Ak spoločnosti úpadok hrozí alebo už je v úpadku, pre osoby, ktoré v mene spoločnosti konajú, zákon prináša nové povinnosti, ako aj možnosti riešenia.
Možnosti riešenia hroziaceho úpadku priniesol nový zákon č. 111/2022 Z. z., o riešení hroziaceho úpadku, ktorý upravuje inštitúty preventívnych konaní, a to verejnú a neverejnú preventívnu reštrukturalizáciu. Využitie jedného z preventívnych konaní je iba možnosť pre dlžníka, nie jeho povinnosť.
Hlavnou motiváciou pre podnikateľov by malo byť rýchle, efektívne a hospodárne usporiadanie svojich peňažných záväzkov a majetku tak, aby sa počas nepriaznivého obdobia predišlo úpadku a zachovala prevádzka podniku.
Na pomoc s riešením hroziaceho úpadku zákon umožňuje využiť poradcu v preventívnom konaní, ktorý dlžníkovi pomôže zhodnotením finančnej situácie vypracovať plán a zaviesť vhodné opatrenia na predídenie úpadku. Poradcom dlžníka môže byť advokát, daňový poradca, prípadne iná osoba, ktorá má odborné vedomosti a skúsenosti v tejto oblasti.
Výhodou tohto preventívneho konania je jeho hospodárnosť, neformálnosť a vyššie uspokojenie veriteľov oproti konkurzu, resp. reštrukturalizácie upravenej v zákone o konkurze. Súd počas konania poskytne dlžníkovi dočasnú ochranu pred veriteľmi, čím dlžník získa čas na možnú reštrukturalizáciu svojej finančnej situácie.Prijatím novej právnej úpravy súčasne došlo k zrušeniu dočasnej ochrany upravenej zákonom č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach.
Ak úpadok spoločnosti už v zmysle vyššie uvedenej definície hrozí a neplatí už ani predpoklad platobnej schopnosti, zákon s týmto stavom spája povinnosť podať návrh na konkurz alebo na povolenie reštrukturalizácie podľa zákona o konkurze.
Povinnosť podať návrh na súd v mene dlžníka má štatutárny orgán, likvidátor a zákonný zástupca dlžníka, a to do 30 dní od kedy sa dozvedel alebo pri zachovaní odbornej starostlivosti mohol dozvedieť o úpadku. Oproti pôvodnej úprave, povinnosť podať návrh na konkurz má dlžník nie len pri predlžení, ale aj pri platobnej neschopnosti.
Porušenie povinnosti podať návrh včas je sankcionované zmluvnou pokutou vo výške 12.500 EUR, ktorú od povinnej osoby vymáha následne správca a ktorá patrí spoločnosti. Okrem uvedenej zmluvnej pokuty povinná osoba zodpovedá za škodu veriteľom, ktorá nepodaním návrhu včas vznikla.
Právoplatné rozhodnutie súdu o náhrade škody veriteľom sa považuje za rozhodnutie o vylúčení. Takéto rozhodnutie pre štatutára znamená, že po dobu uvedenú v tomto rozhodnutí alebo na základe rozhodnutia súdu po dobu troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia bude mať zákaz vykonávať funkciu člena štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu v obchodnej spoločnosti alebo družstve v Slovenskej republike.