Ženy budú vlastniť viac majetku, jeho spravovaním si však nemusia byť isté

02. 01. 2023

Zdroj: Trend

Rozdelenie bohatstva bude ovplyvňovať aj dĺžka života či vek vstupu do manželstva

Ženy si stále viac a viac osvojujú pozície podnikateliek, správkyň či rentierok, a tak s nimi v podnikateľskom svete treba rátať. Dokazuje to aj skutočnosť, že ich majetok celosvetovo rástol za posledných päť rokov rekordným tempom.

Štúdia spoločnosti Boston Consulting Group (BCG) ukazuje, že ide o päť biliónov dolárov ročne. V rokoch 2016 až 2019 bolo dokonca tempo tohto nárastu vyššie než u mužov. Podľa zistených údajov preto štúdia predpokladá, že sa do roku 2023 toto tempo ešte zvýši, čo sa odzrkadlí aj na množstve majetku, ktoré budú ženy kontrolovať.

Namiesto 33 percent celkového globálneho osobného investovateľného majetku pôjde o 35 percent. Tento trend môže pritom podľa niektorých odborníkov podporiť ekonomickú prosperitu krajín.

Ak ženy budú mať stále viac príležitostí naplno sa zapojiť do pracovného procesu a podnikania, dôjde k zníženiu nerovností medzi pohlaviami na pracovisku. Za týchto okolností by sa podľa štúdie spoločnosti Citibank mohlo zvýšiť HDP vyspelých ekonomík približne o šesť percent.

Výhoda aj pre Slovensko

Rodová parita v podnikaní by tak mohla globálnej ekonomike priniesť približne dva bilióny dolárov. Ide pritom o sumu, ktorá zodpovedá dvom až trom percentám globálneho HDP. Lepšie využitie ekonomického potenciálu žien by prospelo aj krajinám ako Slovensko.

Analýza spoločnosti McKinsey & Company z roku 2021 totiž predpokladá, že tieto aktivity by mohli do roku 2030 zvýšiť slovenský a český hrubý domáci produkt približne o osem percent. Ženy budú mať pritom možnosť v najbližších rokoch príležitosť ju potvrdiť.

Výsledky tohtoročnej analýzy NextŽeny z dielne advokátskej kancelárie Havel & Partners odhaľujú, že sa im do rúk dostane značné množstvo majetku. V súčasnosti totiž v mnohých firmách dochádza k jeho medzigeneračnej výmene.

Podnikatelia sa však v praxi viac sústredia na aktuálne fungovanie biznisu než na budúce rozdelenie majetku, napríklad formou fondov či závetu. Vo výsledku tak riskujú, že prevod či delenie firmy sa bude spravovať zákonom.

Prerozdelenie majetku medzi pohlaviami

Polovica majetku v prípade dedenia či rozvodu putuje najčastejšie do rúk manželky. Podporuje to nielen pomerne vysoká rozvodovosť, ale aj skutočnosť, že sa ženy v priemere dožívajú až o šesť rokov vyššieho veku. Navyše, do manželstva vstupujú v priemere o dva roky mladšie ako muži.

Pri zarátaní týchto faktorov a súčasnej slovenskej legislatívy preto analýza NextŽeny predpokladá výrazný transfer slovenského majetku do ženských rúk. V prípade prvej desiatky slovenských rodinných firiem, ktorú za rok 2022 stanovil časopis Forbes, by v rámci dedičstva zo zákona išlo až o 65-percentný podiel.

Rozdiely v spravovaní

S majetkom by však ženy zachádzali inak ako ich mužskí predchodcovia. Zahraničné štúdie napríklad zistili, že muži sú pri investovaní ochotní viac riskovať. Viac investujú do akcií a dvakrát častejšie vkladajú svoje aktíva do kryptomien.

Ženy majú radšej skôr konzervatívnejšie investície do nehnuteľností a majú tendenciu držať vyšší podiel svojich aktív v hotovosti, čo môže viesť k nižším dlhodobým výnosom. Pri investovaní viac uprednostňujú znižovanie rizika a svoje portfólio majú diverzifikovanejšie.

Potvrdzujú to skúsenosti Martina Kiňa zo združenia Partneri pre rozvoj firiem. Opatrnosť však môže podľa neho prinášať aj negatíva. „Určite je dôležité zvážiť všetky možnosti a vybrať najvýhodnejšiu z nich. No na druhej strane to znamená aj to, že ženy sú často nerozhodné a samotné rozhodovanie môže trvať až príliš dlho, čím firma môže prísť o svoju príležitosť,“ myslí si.

Muži majú, naopak, tendenciu klásť väčší dôraz na efektivitu a o investíciách sa rozhodujú na základe historickej výkonnosti. Ženy zase dbajú na to, aby investovali do firiem, ktoré sú udržateľné. Samy tak isto investične podporujú startupy iných žien.


Poradcovia sa môžu tešiť

Súčasné či predpokladané vlastníctvo majetku sa však v prípade žien stretáva s neistotou v oblasti jeho spravovania. Stále sa totiž necítia komfortne pri samostatnom rozhodovaní o investíciách a úsporách.

Rovnako vyhľadávajú viac pomoci so správou hotovosti a ďalšími finančnými potrebami. Partner advokátskej kancelárie Havel & partners David Neveselý preto predpokladá, že skôr než o navyšovanie bohatstva sa bude nastupujúca generácia podnikateliek snažiť skôr o jeho udržanie a úspešné spravovanie.

„ V nasledujúcich rokoch preto predpokladáme zvýšený dopyt po odborných službách v tejto oblasti. Dôvodom bude nielen snaha nastupujúcej generácie o postupný rozvoj prevzatého podnikania či majetku, ale aj väčší dôraz na work life balance, a teda menšie osobné zapojenie,“ vysvetľuje.

Efektívna správa nadobudnutého majetku sa tak podľa jeho názoru bude viac zbližovať s trendom správy rodinných firiem prostredníctvom profesionalizujúcich sa family office sústav spravovaných profesionálnym manažmentom, no pod kontrolou rodiny.

Právne špecializácie

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross