Všetko, čo ste chceli vedieť o IPO

16. 02. 2023

Zdroj: Hospodárske Noviny

Autori: Jan Topinka, Ondřej Majer

Ponuka akcií na burze (IPO) je cesta, ako získať kapitál na ďalší rozvoj biznisu. Firma na burze je automaticky dôveryhodnejšia a má prestíž v očiach verejnosti, investorov, zákazníkov aj dodávateľov – to platí na miestnom trhu a najmä v zahraničí.  

"IPO je zaujímavý spôsob financovania, ktorý môže mať niekoľko výhod."

IPO je skratka pojmu Initial Public Offering, teda „ponuka akcií verejnosti“. Spoločnosť zvyšuje svoj kapitál a ponúka verejnosti nové akcie, ktoré sa následne obchodujú na burze. Firma sa nezadlžuje, ale ponúka investíciu novým akcionárom.

Doterajší spoločníci si zvyčajne nechávajú väčšinový podiel, aby mohli ďalej ovládať spoločnosť, ale o zisky sa delia s novými akcionármi.

Trh verejných ponúk (IPO) bol pritom donedávna poriadne „horúci“. Rok 2021 bol rekordný aj vďaka odloženým transakciám z obdobia covidu a optimizmu z jeho prekonania, čo sa odrážalo aj v dosahovaných valuáciách. Celosvetovo firmy pomocou IPO získali 608 miliárd amerických dolárov, pričom dominantným regiónom boli USA.

V roku 2022 síce veľmi nestále trhy ochladli, pretože investori boli obozretnejší a nekupovali všetko, čo má nálepku „IPO“, napriek tomu však boli pripravení investovať do zaujímavých titulov. Aj napriek aktuálnemu spomaleniu svetového trhu ale stále má pre slovenské a české firmy zmysel o IPO uvažovať ako o zaujímavom a v miestnom prostredí nie celkom tradičnom spôsobe financovania.

IPO ako ďalší spôsob financovania

Cieľom IPO je získanie kapitálu na ďalší rozvoj – investície, akvizície či expanziu firmy na miestnom i zahraničnom trhu. Optimalizujete si súvahu, znížite pomer dlhu alebo zvýšite dlhovú kapacitu a equity riziko sa rozloží na širšie pole investorov. Ide o nový kapitál do firmy, nie ste teda nijako obmedzení splatnosťou či limitmi ako pri úverových zmluvách či dlhopisoch.

"Veľkou prednosťou pri IPO je voľnosť použitia kapitálu – nie ste obmedzení splatnosťou či limitmi ako pri úverových zmluvách či dlhopisoch."

IPO obvykle prináša aj ďalšie výhody – popri samotnom prístupe ku kapitálu je to tiež efektívne udržanie kontroly v spoločnosti aj napriek zníženiu majetkového podielu pôvodných akcionárov. Vďaka fragmentovanej štruktúre a ich typicky pasívnemu charakteru nemajú spravidla noví investori významný vplyv na rozhodovanie o chode spoločnosti. Obchodovanie akcií na trhu môže tiež podporiť likviditu pri budúcom exite niektorých spoločníkov.

Úspech na burze so sebou vždy prináša aj značný pozitívny marketingový a PR efekt a často otvára dvere k dodávateľom, zákazníkom a obchodným partnerom.

Kam s ním?

Jedným zo základných rozhodnutí pri príprave IPO je výber správneho trhu. Ponúkajú sa tri typy trhov, z ktorých každý je vhodný na iný objem financovania a typ investorov.

V posledných rokoch je u menších a stredných slovenských a českých firiem populárny trh PX START organizovaný pražskou burzou. Emisie sa tu pohybujú od 50 miliónov do 1 miliardy korún. Podmienky prijatia sú relatívne jednoduché; samotná burza ide emisiám veľmi naproti a doterajšie trhové podmienky boli akciovým emisiám tiež naklonené.


Väčšie emisie je potom možné umiestniť na hlavný trh pražskej burzy. Tu prebiehajú emisie v rádoch miliárd korún a investujú tu predovšetkým väčší inštitucionálni investori z CEE regiónu. Ide však o regulovaný trh, čo znamená náročnejšie podmienky na vstup. IPO je tu vhodné najmä pre väčšie firmy so zameraním na únijný alebo priamo stredoeurópsky trh.

Pokiaľ máte firmu s ambíciami uspieť na medzinárodných trhoch, môže potom byť pre vás vhodnou cestou vstup na niektorú zo zahraničných búrz, napríklad v Amsterdame, Londýne alebo New Yorku. V porovnaní s miestnym trhom ide u nich o investície do akcií vo vyšších rádoch, teda v desiatkach miliárd korún. Investujú tu hlavne veľkí medzinárodní investori, aj preto je potrebné, aby firma, do ktorej majú vložiť svoje financie, bola medzinárodne známa a mala produkt s nadnárodným či globálnym potenciálom.

Dobrý príbeh rastu je kľúčom k úspechu

Pri úvahách o IPO ako o možnosti financovania je potrebné zvážiť vaše preferencie a ciele. Pokiaľ potrebujete kapitál na ďalší rozvoj, expanziu či akvizície, nemôžete alebo nechcete sa ďalej zadlžovať v bankách či emisiách dlhopisov a firma má spolu s vami do budúcnosti jasnú víziu rastu, potom môže byť IPO tým, čo posunie váš biznis ďalej.

Investori pri IPO kupujú budúcnosť vašej firmy. Pre úspech preto bude kľúčový váš príbeh rastu (tzv. equity story), ktorý bude akcie firmy predávať. Mal by byť preto primerane ambiciózny, ale uveriteľný, a zaujímavý pre investora.

Investori sa stanú vašimi (spolu)akcionármi, a preto potrebujú informácie. Tie treba pripraviť a prezentovať. Pred vlastnou transakciou je tak nutné urobiť si poriadok v dátach, účtovníctve a reportingu.

Ako na to

Na začiatku odporúčame zostaviť tím, ktorý bude mať celú transakciu na starosti. Kľúčovými osobami vo firme sú finančný riaditeľ a existujúci akcionári. Dôležití budú aj ľudia v úlohe riadenia vzťahov s investormi (tzv. investor relations). Z poradcov je nevyhnutná investičná banka či poradca, ktorý celú transakciu aranžuje, oceňuje spoločnosť, pomáha stanoviť správne obchodné parametre IPO a potom ponúka akcie investorom. Nevyhnutní sú aj právnici, ktorí by už mali mať nejakú IPO transakciu za sebou.

Pred samotným vstupom na burzu prebieha detailná previerka spoločnosti, teda due diligence. Firma poskytuje dáta, prebieha priebežná komunikácia s právnikmi a riešenie prípadných zistených  problémov.

Súbežne s previerkou prebieha príprava prospektu. Ide o základný informačný dokument pre investorov – opisuje emitenta akcií, jeho podnikanie, trhové trendy a riziká a ďalej aj samotnú ponuku akcií. Musí obsahovať aj auditované výkazy za posledné najmenej 2 roky. Prospekt píšu právnici v spolupráci s emitentom a investičnou bankou a na Slovensku ho schvaľuje Slovenská národná banka a v Čechách Česká národná banka (v prípade zahraničných emisií potom miestny regulátor). Až po uverejnení prospektu je možné akcie ponúkať.

Ponuka potom spravidla trvá 2–3 týždne, kedy prebieha tzv. roadshow, teda intenzívne stretávanie sa s investormi a prezentácia equity story.  

Podľa výsledkov ponuky potom firma určí, o koľko zvýši kapitál  a právnici zariadia potrebné korporátne kroky. Pri vstupe na burzu potom vo finále investori zaplatia emisnú cenu a firma im vydá nové akcie. Tie sa začnú obchodovať na burze.

Život po IPO

Ak bude spoločnosť vykazovať dobré výsledky, porastie jej trhová hodnota. Investície všetkých akcionárov sa tak budú zhodnocovať a burza im umožní likviditu.

Po úspešnom IPO sa život spoločnosti zmení. Pre úspešné obchodovanie akcií na burze je nevyhnutná informovanosť akcionárov a investorov. Treba teda napríklad počítať s pravidelným zverejňovaním hospodárskych výsledkov.  

Všetci manažéri spoločnosti navyše musia miestnemu regulátorovi oznamovať svoje obchody s akciami spoločnosti, s cieľom predísť zneužívaniu vnútorných informácií. K tomu treba sledovať tzv. vnútorné informácie, interne s nimi pracovať, tie dôležité uverejňovať a pripraviť sa tiež na s tým spojený prípadný zvýšený záujem verejnosti a médií. Nutnosťou  je preto správne fungovanie oddelenia investor relations.

Šanca na úspech

IPO závisí od dopytu investorov, a úspech teda nikto vopred garantovať nemôže. Avšak pokiaľ je spoločnosť dobre pripravená, má lákavú equity story, nepreženie to s valuáciou a na trhu je pozitívna nálada, máloktorá transakcia býva neúspešná. Okrem starostlivej prípravy a voľby vhodného trhu sú preto zásadné aj správne zacielenie na investorov a tomu zodpovedajúci spôsob komunikácie a marketing.

Jan Topinka vedie skupinu pre bankovníctvo, financovanie a kapitálové trhy a má v tomto odbore viac ako 20-ročné skúsenosti. Zameriava sa na reguláciu finančných služieb, transakcie na kapitálových trhoch, projekty kombinujúce finančné služby s technológiami a právne aspekty obchodovania s finančnými nástrojmi. Viedol všetky IPO transakcie našich klientov.

Ondřej Majer sa v oblasti finančného práva sa špecializuje na IPO a kapitálové trhy. Zameriava sa tiež na právo obchodných spoločností, fúzie a akvizície, právo nehnuteľností, súdne spory a insolvencie.

Právne špecializácie

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross