Dočasný prevod vlastníckeho práva v dohodách o obchodnom zastúpení

11. 01. 2022

O čo ide?

V minulom vydaní newslettera DLC Countdown sme sa zaoberali tým, že súťažné právo má vlastnú definíciu obchodného zastúpenia. A tak platí, že ten, kto je „obchodným zástupcom“ v zmysle obchodného práva, nemusí byť zároveň „obchodným zástupcom“ tak, ako ho chápu predpisy na ochranu súťaže.

Zmluvný vzťah spĺňa znaky obchodného zastúpenia v zmysle súťažného práva iba v prípade, že splnomocnenec (v zmysle obchodného práva obchodný zástupca) v súvislosti s uzatváraním alebo dojednávaním zmlúv na účet splnomocniteľa (v zmysle obchodného práva zastúpený) nenesie žiadne riziká, resp. nesie iba zanedbateľné riziká. Ak sú kritériá testu zastúpenia splnené, splnomocnenec je považovaný za neoddeliteľnú súčasť rovnakého podnikateľa ako splnomocniteľ. Súťažné právo sa v takom prípade na dohody uzatvárané v tejto súvislosti medzi splnomocnencom a splnomocniteľom jednoducho neuplatní. Ak sú však na splnomocnenca prenášané vyššie než zanedbateľné riziká, je potrebné sa v rámci takéhoto dodávateľsko-odberateľského vzťahu riadiť rovnakými pravidlami, ktoré sa bežne uplatnia na dohody uzatvárané medzi dodávateľmi a ich nezávislými distribútormi. Splnomocniteľ v takom prípade napríklad nemôže splnomocnencovi nariaďovať, aby predával zmluvný tovar za stanovenú cenu alebo aby ukončil dodávky na určité územia alebo vybraným zákazníkom.

Typickým znakom obchodného zastúpenia v zmysle obchodného práva je skutočnosť, že na obchodného zástupcu neprechádza vlastnícke právo k tovaru. Vlastnícke právo totiž pri sprostredkovaní predaja zo strany obchodného zástupcu prechádza zo zastúpeného priamo na koncového zákazníka. Ak to tak nie je a vlastníctvo prechádza, hoci len dočasne, na „obchodného zástupcu“, potom tento subjekt tovar len samostatne predáva ďalej, čo je však nezlučiteľné so záväzkovým poňatím obchodného zastúpenia.

Ako je to teraz?

Podľa existujúcich Usmernení o vertikálnych obmedzeniach sa obchodným zástupcom rozumie právnická alebo fyzická osoba, ktorej je udelené právo konať v prospech inej osoby (splnomocniteľa) alebo v jej prospech uzatvárať zmluvy, či už vo vlastnom mene alebo v mene splnomocniteľa, v súvislosti s nákupom tovaru zo strany splnomocniteľa alebo v súvislosti s predajom tovaru dodávaného splnomocniteľom.

Z uvedenej definície vyplýva rad dôležitých osobitostí obchodného zastúpenia:

  • Definícia obchodného zastúpenia sa vzťahuje tak na obchodných zástupcov, ktorí konajú v mene a na účet splnomocniteľa, ako aj na iných sprostredkovateľov, ktorí síce konajú na účet splnomocniteľa, avšak vo vlastnom mene (napr. v rámci komisionárskeho predaja).
  • Pre uplatnenie definície obchodného zastúpenia nie je rozhodné, či obchodný zástupca pre splnomocniteľa tovar predáva alebo ho preňho nakupuje.
  • Základnou úlohou obchodného zástupcu je, aby na účet splnomocniteľa vyjednával alebo uzatváral zmluvy o predaji či kúpe tovaru. Preto príslušná definícia ani nepočíta s tým, že by obchodní zástupcovia nadobúdali k dotknutému tovaru vlastnícke právo.

Čo nastane po 1. júni 2022?

Praktické skúsenosti však ukazujú, že dočasný prevod vlastníckeho práva na obchodného zástupcu môže byť v mnohých situáciách vhodný, alebo dokonca nevyhnutný. Dôvody pritom nijako nesúvisia so súťažným právom. Obvykle môžu byť dané potrebou dodržať daňové alebo účtovné predpisy alebo inú osobitnú vnútroštátnu právnu úpravu. Rovnako môže ísť o dôsledok priania zákazníkov, ktorí si z rôznych dôvodov môžu priať obchodovať priamo s obchodným zástupcom, a nie so splnomocniteľom.

Návrh novej právnej úpravy v znení, ktoré je v súčasnosti k dispozícii, sa s touto praktickou potrebou vysporiadava. Ak obchodný zástupca predávajúci tovar na účet splnomocniteľa získa dočasne (na veľmi krátku dobu) k tovaru vlastnícke právo, takáto skutočnosť nebude do budúcna prekážkou tomu, aby príslušná dohoda bola považovaná za obchodné zastúpenie v zmysle súťažného práva. To však bude platiť len vtedy, ak obchodný zástupca ani naďalej neponesie v súvislosti s prevodom vlastníctva vyššie ako zanedbateľné náklady alebo iné riziká.

Ako sa to prejavuje v praxi?

Aktuálny návrh Usmernení o vertikálnych obmedzeniach výslovne umožňuje, aby splnomocniteľ v režime obchodného zastúpenia (ako ho chápe súťažné právo) krátkodobo previedol vlastnícke právo k zmluvnému tovaru na splnomocnenca pred tým, než bude tento tovar predaný koncovému zákazníkovi.

Ako zmeny hodnotíme?

Možnosť krátkodobého prevodu vlastníckeho práva dá obchodným zástupcom väčšiu flexibilitu pri výkone ich podnikateľskej činnosti. To sa môže pri sprostredkovateľskom predaji tovaru hodiť. Nová úprava pritom zaručí, že prevodom vlastníctva nebude dotknuté súťažnoprávne hodnotenie príslušného vzťahu ako dohody o obchodnom zastúpení.

Nie je nám však zrejmé, prečo sa teraz dostupný návrh Usmernení o vertikálnych obmedzeniach v tomto smere obmedzuje iba na situácie, v ktorých dochádza k predaju tovaru. Inými slovami, prečo možnosť krátkodobého prevodu vlastníckeho práva k zmluvnému tovaru nie je rozšírená aj na situácie, v ktorých obchodný zástupca na účet splnomocniteľa tovar nakupuje. Z pohľadu súťažného práva pre takýto rozdiel neexistuje akýkoľvek dôvod. Pokiaľ by vo výslednom znení Usmernení o vertikálnych obmedzeniach nebol tento nedostatok napravený, hrozí, že dočasný prevod vlastníckeho práva na obchodného zástupcu, povereného k nákupu tovaru pre splnomocniteľa, vylúči možnosť použiť koncept obchodného zastúpenia.

DISTRIBUTION LAW CENTER

Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.

Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu  nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu (robert.neruda@havelpartners.sk) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.sk). Radi vám budeme k dispozícii.

Chcete sa dozvedieť viac? Zostaňte s nami...

Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross