Posvieťme si na „vertikály“ alebo prehľad distribučných systémov

14. 12. 2021

O čo ide?

Predtým, než sa budeme bližšie zaoberať konkrétnymi formami obmedzenia súťaže, ktoré obvykle vo vertikálnych dohodách nájdeme, by sme vás radi oboznámili s najčastejšie používanými distribučnými systémami. Ide konkrétne o výhradnú distribúciu, nevýhradnú (alebo voľnú) distribúciu, selektívnu distribúciu, franšízu a obchodné zastúpenie. Dodávatelia sa môžu rozhodnúť využívať v celej Európe jediný distribučný systém. Rovnako však môžu zvoliť kombináciu rôznych systémov, a potom napríklad  niektorých častiach Európy využívať nevýhradnú distribúciu, zatiaľ čo v iných oblastiach selektívnu distribúciu.

Podnikatelia sa taktiež alternatívne môžu rozhodnúť, že si distribúciu tovaru alebo služieb budú zabezpečovať sami v rámci svojej vlastnej vertikálnej integrácie. V takom prípade dodávateľ vykonáva distribúciu buď sám alebo prostredníctvom iných spoločností  patriacich do rovnakej podnikateľskej skupiny. Využitie takéhoto spôsobu distribúcie má z pohľadu súťažného práva významné dôsledky.

Na vzťahy v rámci podnikateľskej skupiny sa totiž neuplatní zákaz uzatvárania protisúťažných dohôd zakotvený v článku 101 Zmluvy o fungovaní Európskej únie („ZFEÚ“). Je to tak z jednoduchého dôvodu. Zákaz v článku 101 ZFEÚ sa totiž uplatní iba  na dohody,  na ktorých sa zúčastňujú aspoň dvaja nezávislí podnikatelia. Obchodné spoločnosti, ktoré podliehajú jednotnému riadeniu, sa považujú za jedného podnikateľa. Ak sa teda podnikatelia rozhodnú zabezpečovať distribúciu svojho tovaru alebo služieb sami alebo prostredníctvom iných spoločností zo skupiny, zákaz stanovený v článku 101 ZFEÚ sa jednoducho neuplatní. Nie je teda ani potrebné spoliehať sa na výhody vyplývajúce z blokovej výnimky. Vertikálna integrácia podnikania je legitímnou stratégiou, ako sa vyhnúť prípadným problémom so súťažným úradom alebo aspoň obmedziť súvisiace riziká.

Ako je to teraz?

Bloková výnimka uplatniteľná na oblasť dodávateľsko-odberateľských vzťahov je v súčasnosti zakotvená v Nariadení Komisie č. 330/2010, ktoré je známe tiež ako VBER (z anglického Vertical Block Exemption Regulation) a ktoré sa môže vzťahovať na všetky vyššie uvedené distribučné systémy. VBER sa vzťahuje aj na dohody o franšízach, a to aj napriek tomu, že v ňom nie sú výslovne uvedené.

Aby podnikatelia mohli využiť bezpečný prístav („safe harbour“) vyplývajúci z blokovej výnimky, nemusia nutne dávať prednosť jednému distribučnému systému pred iným. Diabol sa ako obvykle skrýva skôr v detailoch. Jednotlivé obmedzenia, ktoré môže dodávateľ v súlade s blokovou výnimkou uložiť svojim distribútorom, sa totiž líšia v závislosti od zvoleného distribučného systému. Najjednoduchšie je v tomto ohľade rozlišovať medzi dohodami o selektívnej distribúcii a dohodami o neselektívnej distribúcii. Jednotlivé obmedzenia, ktoré budú ťažiť z výhod vyplývajúcich z blokovej výnimky, sa totiž budú líšiť len podľa toho, do ktorej z dvoch uvedených kategórií konkrétna distribučná dohoda spadá.

Určenie toho, v akých prípadoch ide o dohodu o neselektívnej distribúcii, je pomerne jednoduché. Ide totiž o akúkoľvek distribučnú dohodu, ktorá nespĺňa definíciu „systému selektívnej distribúcie“. Tým sa podľa VBER rozumie akýkoľvek distribučný systém, „v ktorom sa dodávateľ zaväzuje predať zmluvné tovary alebo služby, či už priamo alebo nepriamo, iba distribútorom vybraným na základe určených kritérií a v ktorom sa títo distribútori zaväzujú nepredávať tieto tovary alebo služby neautorizovaným distribútorom na území, ktoré dodávateľ vyhradil na prevádzku tohto systému.“ V niektorom z ďalších čísel newslettera DLC Countdown sa k tejto definícii ešte podrobnejšie vrátime.

Čo nastane po 1. júni 2022?

Podľa súčasného návrhu Európskej komisie sa nový režim blokovej výnimky bude vzťahovať na rovnaké druhy distribučných systémov ako doteraz (viď vyššie). Rovnako zostane nedotknuté základné rozlíšenie medzi dohodami o selektívnej a neselektívnej distribúcii. Nič sa nemení ani v definícii „systému selektívnej distribúcie“. Predpokladáme, že zmenu v tomto ohľade neprinesú ani ďalšie pozmeňujúce a doplňujúce návrhy VBER, ktoré Európska komisia uverejní na začiatku roku 2022.

Preto je trochu prekvapivé, že súčasné návrhy VBER a Usmernení o vertikálnych obmedzeniach výslovne odkazujú na ďalšiu kategóriu distribučných dohôd. Konkrétne ide o distribučné dohody, ktoré nemožno považovať za výhradnú a ani za selektívnu distribúciu – ide teda o tzv. voľnú distribúciu. Obmedzenia, ktoré majú byť v budúcnosti vo vzťahu k tejto tretej kategórii distribučných dohôd vždy zakázané, sú však totožné s obmedzeniami, ktoré sú neprípustné aj pre dohody o výhradnej distribúcii. To teda znamená, že výhradná a voľná distribúcia zhodne spadajú do kategórie neselektívnych distribučných dohôd, na ktorú sa vzťahuje rovnaký súbor pravidiel.  Inými slovami, pri voľnej distribúcii bude preto potrebné vyvarovať sa úplne rovnakých obmedzení, ktoré sú ako tvrdé obmedzenia súťaže, zaradené na čiernu listinu vzťahujúcu sa na výhradnú distribúciu. Hoci to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, z právneho ani z praktického hľadiska sa tak v porovnaní so súčasným režimom blokovej výnimky nič nezmení.

Ako sa to prejaví v praxi?

Pokiaľ budeme brať do úvahy existujúce návrhy Európskej komisie, nebude potrebné do budúcna uvažovať o zmene distribučných systémov, ktoré dodávatelia v súčasnosti využívajú. Bloková výnimka sa bude aj naďalej vzťahovať na rovnako široký rozsah distribučných systémov ako doteraz. Tou najzásadnejšou otázkou, ktorú si podnikatelia budú musieť položiť, bude aj naďalej otázka, či využívať systém selektívnej alebo neselektívnej distribúcie.

Ako zmeny hodnotíme?

Bloková výnimka zostáva aj naďalej najdôležitejším nástrojom, vďaka ktorému podnikatelia môžu získať istotu, že nimi uzavretá distribučná dohoda nie je v rozpore so súťažným právom. Preto vítame, že podľa existujúcich návrhov bude mať bloková výnimka  aj naďalej veľmi široký rozsah. Bolo by nešťastné, ak by podnikatelia boli nútení meniť distribučný systém len preto, aby mohli aj naďalej ťažiť z výhod vyplývajúcich z blokovej výnimky. Je dobré, že rozhodnutie o voľbe konkrétneho distribučného systému bude aj naďalej záležať od ekonomických a biznisových úvah. Nie vždy to tak bolo: v raných dobách uplatňovania súťažného práva bola paleta možností veľmi obmedzená.

Európskej komisii by sme však odporučili vypustiť z návrhu blokovej výnimky osobitné pravidlá upravujúce voľnú distribúciu. Budúca bloková výnimka by určite bola užívateľsky prívetivejšia, ak by obsahovala iba jednoduché rozdelenie distribučných dohôd na selektívne a neselektívne. Podstata VBER by tým nebola dotknutá, avšak pre podnikateľov a praktizujúcich právnikov by používanie tohto nástroja bolo o poznanie jednoduchšie.

DISTRIBUTION LAW CENTER

Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.

Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu (robert.neruda@havelpartners.sk) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.sk). Radi vám budeme k dispozícii.

Chcete sa dozvedieť viac? Zostaňte s nami...

Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.

Kľúčové kontakty

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross